Periyodik Diş Bakımı

Diş hekimine düzenli olarak yapılan ziyaretler çok önemlidir. Normalde herkesin diş hekimine 6 ayda bir periyodik kontrole gitmesi gerekmektedir. Bu sayede gelişebilecek problemler erken tanı ve koruyucu tedavilerle önlenmiş olur.

Ağız ortamı bakterilerin devamlı faaliyette olduğu ve bu faaliyetlerin yeme içme ile sürekli tetiklendiği bir ortamdır. Dolayısıyla her ne kadar dişlerimizi günde iki defa fırçalayarak koruduğumuzu düşünsek de, ağzımızdaki bakteriyel faaliyetler 24 saat boyunca devam etmektedir.

Diş hekimine yapacağınız düzenli ziyaretler, diş eti problemleri, diş çürükleri ve benzeri rahatsızlıkların erken safhalarında tespit edilmesine yardımcı olur. Böylece problem ilerlemeden müdahale mümkün olur. Bu kontrolleri aksatırsak dolgu ile tedavi edilebilecek bir diş kanal tedavisine ihtiyaç duyabilir ya da çekilebilir. Diş kaybı implant yapılmasına sebep olabilir. Erken dönemde diş taşı temizliği ile çözülebilecek diş eti problemleri geç kalındığında ciddi operasyonlar gerektiren diş eti çekilmelerine, diş kayıplarına ve kemik kayıplarına sebep olabilir. Ağız içindeki enfeksiyonlar bütün vücudu etkiler. Kalp sorunları, diyabet gibi hastalıkları tetikleyici olabilirler.

Ağız ve diş sağlığı problemlerinin daha ilk aşamalarında basit işlemlerle tedavi edilmesi her açıdan çok daha kârlıdır. Koruyucu tedavilerle bunları önlemek mümkündür. Bu sebepten dolayı diş hekiminize düzenli olarak kontrole gitmelisiniz.

Blog Yazıları