İmplant Tedavisi

İmplant Nedir?

Diş implantları, eksik diş veya dişlerin restorasyonunu desteklemek için kullanılan, çene kemiği kaybını durdurmaya veya önlemeye yardımcı olan yapay diş kökleridir. İmplantsayon prosedürü, bir protetik (yapay değiştirme) diş hekimliği biçimi olarak kategorize edilir, ancak aynı zamanda bir estetik diş hekimliği biçimi olarak kabul edilir.

Dişlerini kaybetmiş kişiler, gülümseyemeyecek veya konuşamayacak kadar utangaç hissedebilirler. Ayrıca diş kaybının neden olduğu ısırma düzensizlikleri, yeme alışkanlıklarını olumsuz etkileyerek yetersiz beslenme gibi ikincil sağlık sorunlarına yol açabilir.

Diş implantları, eksik diş köklerini değiştirerek, insanlara sevdikleri tüm yiyecekleri çiğnemek için uğraşmadan yemek için gereken güç ve stabiliteyi sağlar. Ek olarak, çene kemiğini uyarmaya ve korumaya, kemik kaybını önlemeye ve yüz hatlarını desteklemeye yardımcı olurlar.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplantların sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için diş hekiminiz, ağız cerrahınız veya protez uzmanınızla görüşmeniz gerekir. Bu randevu sırasında diş hekiminiz dişlerinizi ve diş etlerinizi kapsamlı bir şekilde inceleyecek ve kemik yoğunluğunu ve miktarını değerlendirecektir. Bu, implantı yerleştirmek için yeterli kemik yapısının olduğundan emin olmak ve tam olarak nereye yerleştirilmeleri gerektiğini belirlemek için panoramik röntgen ve bilgisayarlı tomografi taramalarını (CT taramaları) içerebilir.

Ağız dokularınızın durumuna, ağız hijyenine ve kişisel alışkanlıklarınıza ve bakım sonrası talimatlara uyma taahhüdünüze bağlı olarak, diş hekiminiz size en uygun tedavi planını önerecektir.

Yetersiz kemik veya diş eti dokusu olan bazı hastalarda kemik veya yumuşak doku greftleri ve/veya küçük çaplı implantların kullanılması gerekir.

Durumunuza bağlı olarak, diş hekiminiz size tüm tedavi sürecinin ne kadar süreceğini, kaç randevunun gerekli olacağını ve her işlemden sonra neler bekleyebileceğinizi bildirecektir. Konsültasyon sırasında, gerekirse lokal anestezi ve sedasyon diş hekimliği seçenekleri de tartışılacaktır. Diş implantlarınızın tahmini maliyeti de bu randevuda tartışılacaktır.

Tedaviden önce altta yatan herhangi bir ağız sağlığı sorunu, implantasyon düşünülmeden önce yönetilmelidir. Diş çürüğü ve diş eti hastalığı gibi yaygın sorunlar tedaviyi daha az etkili hale getirebilir. Sigara içiyorsanız, sigara içenler sigara içmeyenlere göre daha fazla başarısızlık riskiyle karşı karşıya olduklarından, diş hekiminiz size bırakmanızı tavsiye edecektir.

Sigara içmek, bir diş implantının çene kemiğine sabitlendiği süreç olan Osseointegrasyonu etkileyebilir. Diş hekiminiz ağzınızın tedavi için yeterince sağlıklı olduğuna karar verdiğinde kişiye özel tedaviniz başlayabilir.

İmplant Yerleştirme Prosedürleri

Günümüz diş implant restorasyonları neredeyse diğer dişlerden ayırt edilemez. Bu görünüme kısmen implant ile canlı kemik arasındaki yapısal ve fonksiyonel bağlantı yardımcı olur. Prosedür tipik olarak tek bir oturuşta gerçekleştirilir ancak bir osseointegrasyon dönemi gerektirir.

Osseointegrasyon, implantın çene kemiğine sabitlendiği süreçtir. Osseointegre bir implantın tutunması ve iyileşmesi altı haftadan altı aya kadar sürer; bu noktada diş hekiminiz bir kron, köprü veya hibrit protez restorasyonu yerleştirerek prosedürü tamamlayabilir. Osseointegrasyon oluşmazsa, implant başarısız olur. Eksik dişlerin yerine yapılan diş implantasyonu, ergenlik döneminden sonra veya kemik büyümeesinin tamamlandığı herhangi bir zamanda yapılabilir. Aktif diyabet, kanser veya periodontal hastalık gibi bazı tıbbi durumlar, işlem gerçekleştirilmeden önce ek tedavi gerektirebilir.

Çeneyi implantasyon için hazırlama : Diş implantı ve restorasyonu genellikle bir titanyum malzeme vidası ve bir krondan oluşur. Titanyum implant fiksürünü yerinde yönlendirmek için dişsiz çene bölgelerinde küçük çaplı bir delik açılır.

Alt çenedeki inferior alveoler sinir gibi hayati çene ve yüz yapılarına zarar vermemek için, diş hekiminin delik açarken ve çene kemiğini boyutlandırırken büyük beceri ve uzmanlığa sahip olması gerekir. Birçok durumda diş hekimleri, implantları yerleştirirken taramalara dayalı olarak oluşturulan cerrahi kılavuzları kullanır.

İmplantın yerleştirilmesi: İlk delik uygun çene bölgesine açıldıktan sonra, implant vidasının yerleştirilmesine izin vermek için yavaşça genişletilir. Yerine yerleştirildikten sonra, çevredeki diş eti dokusu implantın üzerine sabitlenir ve bölgenin iyileşmesi ve osseointegrasyonun gerçekleşmesi için üstüne koruyucu bir kapak vidası yerleştirilir. Altı aya kadar iyileşmenin ardından, diş hekiminiz implantı ortaya çıkaracak ve bir dayanak takacaktır. Bazı durumlarda, ilk prosedür sırasında abutment takılabilir. Abutment yerine oturduğunda, diş hekiminiz geçici veya nihai bir kron yapacaktır. Bazen son kron, abutmentin yerleştirildiği gün yapılabilir. Geçici kron, diş etinin etrafında büyüdüğü ve garanti edilirse doğal bir şekilde şekillendiği bir şablon görevi görür. Geçici kron son kronla değiştirildiğinde işlem tamamlanır.

İmplant için Yeterli Kemiğiniz Yoksa;

 Kemik Büyütme : İmplantları destekleyemeyecek durumdaysa, diş hekiminiz çenenizdeki kemiği eski haline getirecektir. Kemiği güçlendirmek için kemik katkı maddeleri kullanmak mümkündür.

Sinüs Kaldırma : Bu prosedür, eksik üst arka dişler nedeniyle oradaki kemik bozulduysa, sinüsün altına kemik eklenmesini içerir.

Sırt Genişletme : Çenenizin implantlar için yeterince geniş olmaması mümkündür. Bu durumda, diş hekiminiz çenenizin üst kısmında oluşturulan boşluğa eklenecek materyali aşılayabilir.

 Zigomatik İmplantlar : Zigomatik implantlar (elmacık kemiği implantı) normalden daha uzundur ve implant hastanın çene kemiği yerine elmacık kemiğine yerleştirilir. Bu prosedürde normal uzunluktaki iki ön implant, çenenizin önündeki daha güçlü, daha yoğun kemiğe açılı olarak yerleştirilir. İki ekstra uzun arka implant, kemiğin daha da güçlü olduğu elmacık kemiğinize cerrahi olarak sabitlenir. Kemik bozulmaının derecesine bağlı olarak, sekiz adete kadar normal implantı desteklemek için dört adete kadar zigomatik implant kullanılabilir. İmplantlar, üzerine yedek dişlerin kronlarının, takma dişlerin ve köprülerin takılabileceği güvenli bir temel sağlar.

All On 4 İmplantlar : All On 4, üst veya alt diş setinin yalnızca dört implantla değiştirildiği bir diş implantı tekniğidir. Bu dört implant, yeni bir sabit diş setinin yerleştirilmesi için bir destek mekanizması görevi görür. Bu prosedür ile arka implantlar ağızın arkasına doğru 45 derece eğilir ve çenenin daha yüksek kemik yoğunluğuna sahip bir bölgesi olan ön maksillaya yerleştirilir. Diğer implant yöntemleri ile karşılaştırıldığında All On 4 tekniği, implantı sabitlemek için aynı yoğunlukta kemik gerektirmez.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Diş implantları doğal dişleriniz gibidir : İmplantın en büyük avantajlarından biri, tam çiğneme gücünü geri kazandırmasıdır. Çoğu hasta doğal dişleri ile implant dişi arasındaki farkı anlayamaz. Onunla tamamen normal bir şekilde yemek yiyebilirler ve normal olarak da fırçalayabilir ve diş ipi kullanabilirler.

Diş implantları ömür boyu sürebilir : Bir diş köprüsü sadece yaklaşık 10 yıl dayanabilirken, diş implantları bir ömür boyu sürebilir. İmplant titanyumdan yapılmıştır ve çene kemiği ile bütünleşir. Biyolojik olarak uyumludur, yani toksit değildir ve vücut tarafından reddedilmez. Sonuç olarak, güçlü bir yapay diştir.

Diş implantları kemik kaybını önler : Dişin olmadığı yerde, boşlukta bulunan çene kemiği uyarı eksikliğinden dolayı bozulur. Diş kaybının ilk yılında implant yerleştirilmezse o kemik bölgesinin hacmi %25’ini kaybeder ve kemik kaybı yıllar içinde devam eder. Protezler, sıklıkla gevşeyip kemik sırtına sürtünerek yavaş yavaş aşındırdıkları için kemik kaybını bile hızlandırabilirler. Bir implant, dişin yanı sıra kökün yerini aldığından ve çiğneme normale döndüğünden, doğal kemik büyümesi için gerekli uyarıyı sağlar.

Diş implantları bitişik dişleri sabit tutar : Eksik bir dişten kaynaklanan boşluk, bitişik dişlerin çarpık bir şekilde boşluğa doğru kaymasına neden olabilir. Bu, dişlerinizi yerinden çeker ve ısırmanızı, çiğneme yeteneğinizi ve görünüşünüzü etkileyebilir. Daha sonra diş değiştirmeyi zorlaştıran parazitlere neden olabilir. Zayıf bir ısırık ayrıca eklemle ilgili sorunlara yol açabilir ve baş ağrılarına neden olabilir. Diş implantları sizi diş eti hastalığından uzak tutmaya yardımcı olabilir çünkü eksik bir diş boşluğu, yiyecek ve bakteri için bir tuzak görevi görebilir ve diş eti hastalığına yol açabilir.

 Ayrıca implantlar eksik dişlerden kaynaklanan yüz sarkması ve erken yaşlanmanın önüne geçer.

İmplant Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular;

 

Blog Yazıları