İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi kaybedilen dişin yapay olarak yerine konulması şeklinde tanımlanabilir. Diş implantları ağızda eksik dişlerin yerine çene kemiği içerisine yerleştirilen, diş kökünü taklit eden insan vücuduyla uyumlu ve genelde titanyumdan yapılma vidalardır.

Kliniğimizde sadece doku dostu implant ürünleri kullanılmaktadır. İmplantlar, doğru bakımları yapıldığında doğal dişler gibi ömür boyu kullanılabilir. Diş kaybından kısa süre sonra implantlar yapılmalıdır. Erken tedavi sayesinde çene kemiğinde kayıplar gelişmez ve kısa sürede sağlıklı dişlere sahip olunur. Kemik desteği yeterli olmayan hastalarda greft ekleme işlemi ile kemik yapısı güçlendirilir.  Greft ekleme sayesinde, kemik yapısının yeterli olmaması implant yaptırmaya engel teşkil etmemektedir ve kemik erimesi sorunu olan hastalar da rahatlıkla implant yaptırabilirler.

İmplant tedavisi, sanıldığının aksine oldukça kolaydır. Gelişen teknolojiler ile birlikte çok kısa sürelerde , konforlu bir şekilde güzel ve sağlıklı dişlere sahip olmak artık çok kolay. Diş çekimi gereken durumlarda, çekim bölgesinin iyileşme süreciyle beraber yaklaşık 6 haftalık bir sürede tüm implant tedavi sürecini tamamlamak mümkündür. Öte yandan, dişlerinin çekimi önceden yapılmış olan hastalarımızın implant tedavi sürecini kullanmış olduğumuz implantların doku dostu olması ve iyileştirme özellikleri sayesinde 3-4 haftada tamamlayabilmekteyiz.

Kliniğimizde kullanılan tüm implantlar FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) ve CE onaylıdır.

Türkiye’de 200’ün üzerinde diş implantı markası bulunmaktadır. Ancak, Türkiye’de iş sürekliliği 10 yılın üzerinde olan diş implantı marka sayısı ise oldukça azdır. Bu nedenle operasyonda kullanılacak diş implantı markasının seçimi oldukça önemlidir. Hastalarımıza vermiş olduğumuz ömür boyu geçerli garanti belgeleri, diş implantı markasının devamlılığı ile anlam kazanır. Bu nedenle, kliniğimizde sadece uzun bir kurumsal geçmişe sahip ve alanında uzman olan şirketlerin ürettiği implant markalarını kullanmaktayız. İmplant tedavisinin fiyatları kullanılan implant markasına göre değişmektedir. Ayrıca, tedavi fiyatını oldukça etkileyen diğer bir faktörün ise operasyonu gerçekleştirecek cerrahın uzmanlık düzeyi olduğunun da farkında olmalısınız.

İmplant, doğal dişlere alternatif olarak kullanılabilecek en iyi materyaldir. Diş kaybı durumunda, gerek sağlık, gerekse estetik açıdan doğal dişi en iyi taklit eden tedavi seçeneğidir. Klasik damak protezleri ve köprü seçeneğine göre daha estetik ve fonksiyoneldir.

İmplant tedavisinin bu alanda uzman olan diş hekimlerce yapılması tedavinin başarı oranını olumlu yönde etkiler. Çünkü doğru teşhis ve doğru tedavi, implantın kullanım ömrünü uzatmaktadır.

Diş hekimliği tarihinde uzun yıllardır kullanılan implantlar, teknoloji gelişimiyle beraber son on yılda, modern diş hekimliğinin en popüler konusu haline gelmiştir.

Klasik protez yöntemlerine alternatif olan implantlar, sabit ve hareketli tedavi seçeneklerine sahiptir. Özellikle tek diş kayıplarında, kayıp dişin komşuluğundaki dişlerin hazırlanmasına ihtiyaç duyulmadan diş boşluğu implant yardımı ile kapatılarak sabit protez tedavisi yapılmaktadır. Diş kaybının fazla olduğu durumlarda ise implant tedavisi hareketli protez yerine sabit protez seçeneğine sahiptir.  Total protezlerin en büyük problemi olan protezin ağızda hareket etmesi sorunu da implantlar sayesinde ortadan kalkar.

Her diş eksikliğinde implant uygulanabilir mi?

Endikasyonu olan neredeyse her vakada implant uygulanabilir.

İmplant her kemiğe yapılabilir mi?

Uygun kemik yapısına sahip olmak implantın başarısını etkileyen en önemli faktörlerdendir. Gelişen teknoloji ile beraber sinüs (lift) kaldırma ve kemik ekleme (ögmentasyon) gibi operasyonlarla, birçok vakada implant tedavisi uygulanabilmektedir.

İmplant vücut tarafından reddedilebilir mi?

İmplantlar titanyum, zirkonyum gibi alaşımlardan üretilebildiği gibi zirkon seramik materyallerinden de yapılabilir. Bu materyallerin ortak özellikleri, vücut tarafından yabancı madde olarak algılanmamalarıdır. Vücut, bu materyallere karşı antijen üretmez. Yani implantın vücut tarafından kabul edilmemesi mümkün değildir.

İmplant tedavisinde izlenen süreç nasıldır?

İmplant tedavisi, klasik protez süreçlerine göre daha uzun sürede tamamlanır. Daha uzun süreli bir tedavi sürecine karşın daha iyi sonuçlar vermektedir. Tedavi süreci cerrahi ve protez olmak üzere iki bölüme ayrılır. Cerrahi bölümün süresi, materyallerdeki gelişmeler sayesinde 6 haftaya kadar kısalmıştır. Normal şartlarda bu süre 2-3 ay arasında değişmekteydi. Ancak sinüs lift (kaldırma) veya kemik tozu ekme gibi tedavilere ihtiyaç duyulması durumunda  cerrahi süreç uzamaktadır. İmplant tedavisinin protez bölümü, klasik protez tedavisine benzer şekilde ilerler.

Diyabet (Şeker) rahatsızlığı olan hastalar diş  implantı yaptıralabilir mi?

Şeker seviyesi kontrol altında olan bireylere implant yapılmasında hiçbir sakınca yoktur.

İmplant tedavisi esnasında ve sonrasında ağrı olur mu?

İmplantların uygulanması sırasında lokal anestezi kullanılmaktadır ve hasta hiçbir ağrı hissetmez. Bazı durumlarda , hastanın yapılan işleme karşı bir korkusu varsa tedavi, sedasyon işlemi uygulanarak tamamlanabilir. Bu sayede hasta yapılan işlemleri hatırlamaz ve rahat bir tedavi süreci olur.

Operasyonu takiben yeterli bakım yapılır ve ilaçlar düzenli kullanılırsa, çok konforlu bir iyileşme süreci sağlanmış olur.

Birçok hasta, implant operasyonu sonrasında yaşanan ağrının, diş çekimi sonrası yaşanan ağrıdan daha az olduğunu belirtir.

İmplant operasyonu sonrasında şişlik ve morarma olur mu?

Çok sık olmasa da cerrahi müdahaleler sonrasında bu tür şikayetler olabilir. İşlemi takip eden 12 saat boyunca, uygulama bölgesine soğuk kompres uygulamak, bu şikayetleri en aza indirger.

İmplantlar düşebilir mi?

İyi bir endikasyon, kaliteli bir implant seçimi ve hekimin tecrübesi, implantın başarı oranını %98’ lere çıkarmaktadır. Kullanılan implantın materyali çok önemlidir. Başarısını ispatlamış ve uzun süren klinik çalışmalara ve araştırmalara sahip implant markalarının kullanılması önemlidir.

Kaybedilen implantın yerine yenisi yapılabilir mi ?

İmplant kayıpları genellikle implantın uygulamasını takip eden ilk 6 ay içerinde gerçekleşir. İmplantın yerinden çıkarılmasının ardından kemiğin iyileşmesi beklenir ve yeni implant yerleştirilir.

İmplant kayıpları geç dönemde de gelişebilir. Bunun sebebi çoğunlukla diş eti problemlerine bağlı oluşan kayıplardır.

İmplantların vücudumuza bir zararı var mıdır?

İmplantların insan sağlığına bir zararı yoktur. İmplant tutunduğu kemiğin fonksiyon görmesini sağladığından dolayı, o bölgedeki kemiğin korunmasına yardımcı olur.

Sigara kullanımı implant tedavisine engel midir?

Yoğun sigara tüketen bireylerde implant yapılan bölgede enfeksiyon gelişme riski normal bir bireye göre 2-3 kat daha fazladır. Sigara içimine bağlı yara iyileşmeleri de gecikmektedir. Bu tür hastalar implant yapılması önerilmemektedir. Özellikle erken dönemde sigara kullanımı yara bölgesinde enfeksiyon oluşma riskini arttırır.

Dikişsiz implant tedavisi nedir?

Punch adını verdiğimiz aletlerle, diş eti bir kapak gibi kaldırılarak ilgili bölgeye implant yerleştirilir. Hem operasyon süresi kısalır hem de iyileşme çok daha hızlı tamamlanır. Ayrıca dikiş atılmaması ve kanamanın az olması punc tekniğinin diğer avantajlarıdır.

Eksik her diş için bir implant gerekli midir?

Özellikle sabit protezlerde ideal olanı bu olsa da birkaç dişin eksikliği iki ya da daha fazla implantla tedavi edilebilir. Her zaman kaybedilen diş sayısı kadar implanta ihtiyaç yoktur, bazı durumlarda daha az sayıyla tedavi ideal bir şekilde tamamlanabilir.

İmplant tedavisi sonrası geçici protez yapılabilir mi?

Özellikle damak protezi kullanan hastalarda yapılan mini implantlarla operasyon sonrasında aynı gün geçici protezlerin kullanımı sağlanabilmektedir.

İmplantların bakımı nasıl olmalıdır?

İmplantların bakımı doğal dişlerin bakımından farklı değildir. Günde iki kez fırçalama, ağız duşu kullanımı ve etkin bir ağız bakımı implantların ömrünü uzatacaktır. Bunun yanında düzenli diş hekimi kontrolleri gelişebilecek problemleri engellemek için önemlidir.

İmplantlar hangi vakalarda uygulanabilir?

Alt çene tam dişsiz hastalar

Alt çenede tam dişsiz hastaların kullandığı damak protezleri, gerek protezin tutunduğu alanların az olması gerek dil tarafından itilmesi sebebiyle hareketlidir ve bu hastanın konforunu olumsuz yönde etkiler.

Öksürme, esneme gibi durumlarda protez yerinden çıkabilir. Kemikteki erimenin devam etmesi bu problemleri tetikler. Bu tip hastalarda en az iki implant uygulaması, bu problemi çözmenin yanında hasta konforunu büyük ölçüde değiştirir. Eğer yeterli kemik dokusu varsa sabit protezler de uygulanabilir.

Üst çene tam dişsiz hastalar

Bu tip hastalarda tutuculuk alt çene kadar kötü olmasa da, yapılacak en az iki implantla hem protezin tutuculuğu artar hem de protezin ağızda kapladığı alan azalır. Bu hastaya konforlu bir kullanım sağlamanın yanında hastanın psikolojisini de olumlu yönde etkileyen bir durumdur. Protezin kapladığı alanın azalması, özellikle mide bulantısı problemi yaşayan hastalar için çok avantajlıdır.

Hem alt hem üst çenede birkaç dişin eksik olduğu durumlarda implant kullanımı oldukça yaygındır. Sabit protez dediğimiz köprülerin yerine implant uygulaması, diş eksikliği olan bölgenin komşuluğundaki doğal dişlere zarar vermeden boşluğu kapatmayı sağlar. Bununla birlikte hareketli protez kullanan kişiler implant uygulamasıyla sabit protezler kullanabilmektedir.

Tek diş eksikliği olan hastalarda iki komşu dişi feda etmek yerine bir implant yapılması hem komşu dişleri koruyacak hem de kemikteki erimeyi durduracaktır.

İmplant destekli sabit restorasyonların avantajları nelerdir?

Hasta doğal dişlere sahipmiş gibi hisseder.

Daha az bakım gerektirir.

Daha az gıda birikimi olur.

Kullanımı çok rahattır.

İmplant tedavisiyle;

Estetik ihtiyaçlar karşılanır.

Doğal dişler gibi rahatlıkla yemek yeme, sağlıklı ve dengeli beslenme sağlanır.

Rahatlıkla konuşabilme ve özgüvenin artmasıyla daha sosyal ve mutlu bir hayat sağlanır.

Günümüzde implantlar doğru teşhis, tedavi, yeterli bilgi donanımı, tecrübe ve iyi bir ekipmanla uygulandığında, çok iyi sonuçlar vermekte ve uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilmektedir.

İmplant tedavilerinde implantı yerleştireceğimiz bölgede çekilmesi gereken diş varlığında, çekimi takiben iyileşmeyi beklemek için belli bir süreye ihtiyaç vardır. İmplant, çekim boşluğunun kemikle dolmasının ardından uygulanır. Ancak gelişen teknoloji ile beraber implantların uygulanması diş çekiminin yapıldığı seansta gerçekleştirilebilir. Yapılan geniş kapsamlı araştırmalarla implant yüzeylerinin tasarımlarında geliştirilen değişiklikler, implantın kemikle çok daha kısa bir sürede bağlantı kurmasını sağlamaktadır. Böylelikle hastaların hem estetik hem fonksiyonel ihtiyaçları çok daha kısa bir sürede karşılanır.

Immediate (aynı gün) implant tedavisi kimlere uygulanabilir?

Aynı gün implant tedavisi, çekilecek dişte herhangi bir akut enfeksiyon yoksa, kemik yapısı ve yoğunluğu yeterli ise hemen hemen herkese uygulanabilir. Çekilecek dişin çevre dokulara hasar vermeden dikkatlice çekilmesi gerekir. Travma oluşturmadan yapılan çekim, yerleştirilecek implantın başarı oranını arttırır.

Hangi durumlarda immediate implant tedavisi uygulanamaz?

Kötü ağız hijyenine sahip bireylerde

Çekim bölgesinde enfeksiyon varlığında

Kemiğin yoğunluğu ve yapısının yetersiz olduğu durumlarda

Aşırı sigara tüketen bireylerde

Diş eti problemleri mevcut olduğunda

Immediate implant tedavisinin avantajları nelerdir?

Immediate yükleme sağlandığından hasta kısa sürede protezlerini kullanabilir. Hem fonksiyonel hem estetik açıdan diğer tedavi sürecinden çok daha kısa bir sürede konforuna ulaşır. Daha az cerrahi işlem yapılır. Zamandan tasarruf edilir. Yumuşak doku estetiğinin sağlanması kolaylaşır. Doğru teknik, doğru endikasyon sonucunda ve tecrübeli hekim tarafından uygulandığında, çok konforlu bir tedavi seçeneğidir.

All on four tekniği nedir?

Tamamen dişsiz çenelerde, uzun süre dişsizliğe bağlı kemik kayıpları gelişir. Bu kayıplar implant uygulaması açısından bazı risk faktörleri oluşturabilir. Üst çenedeki kemik kaybı sinüs boşluklarının sarkmasıyla beraber implant uygulamasını zorlaştırır. Aynı şekilde alt çenedeki kemik erimeleri, alt çeneden geçen sinirin bulunduğu bölgeye çok yaklaşır ve implant uygulamaları riskli olabilir. All on four tekniği ile, implantlar çeşitli açılarla yerleştirilir ve bu sayede problem oluşturabilecek anatomik oluşumlar elimine edilmiş olur. Dört adet implantla, hastanın dişsizlik problemi ortadan kaldırılmış olur.

All on four tekniği kimlere uygulanabilir?

Bu teknik hiç dişi olmayan, tam dişsiz hastalarda uygulanabilen bir tekniktir. Yeterli kemik yapısı ve yoğunluğuna sahip bireylerde uygulanabilir. Tomografilerle kemik yapısı incelenir ve koşullar uygunsa, işlem yapılır. Operasyonun bitiminde hastaya geçici protez uygulanır. 3 aylık bir süre zarfında bu geçici protezler kullanılır. Ardından iyileşme beklenen şekilde tamamlandıysa daimi protezler için işlemlere başlanır.

Bu tekniğin avantajları nelerdir?

Az sayıda implant uygulandığından ve ekstra bir cerrahi müdahale gerekmediğinden maliyeti düşüktür.

Sinüs lifting ve kemik grefti gibi operasyonlara ihtiyaç duyulmaz.

İmplantasyonu takiben hemen protez uygulanabilmesi hasta için hem fonksiyon hem estetik açıdan çok konforludur.

İşlem süresi kısadır.

Hareketli protezleri kullanamayan kişiler için uygun bir tedavidir.

Sinüs kaldırma tekniği nedir?

Sinüs boşluğu, üst çenede azı dişlerimizin bulunduğu bölge ile komşuluğu olan anatomik bir yapıdır. Hava ile dolu bu boşluklar bazı durumlarda aşağı doğru sarkar. Bundan dolayı üst çenemizdeki mevcut kemik miktarı azalır. Hastalar hareketli protez kullanmak istemediklerinde veya diş kaybına bağlı implant yapmamız gerektiğinde, buradaki kemik yetersizliği implant uygulamalarına engel olur. Sinüs kaldırma tekniği ile sinüs tabanı, cerrahi uygulamalarla bir miktar kaldırılır. Bu sayede uygulanacak implant için gerekli hacim sağlanmış olur.

İki çeşit sinüs kaldırma tekniği vardır;

Açık sinüs kaldırma tekniği

Kapalı sinüs kaldırma tekniği

Açık sinüs kaldırma tekniği

Hastanın kendi kemik seviyesi 4 mm’ nin altındaysa bu teknik uygulanır. Lokal anestezi altında diş eti kaldırılır. Çene kemiğinde bir pencere açılır ve bu pencereden sinüs tabanındaki membrana zarar vermeyecek şekilde kaldırma işlemi yapılır. Çok hassas bir şekilde kaldırılan membranın arasına kemik grefti uygulanır ve bu bölge kapatılıp dikiş atılır. Kemik greftinin tamamen kemikleşebilmesi için 6 ay kadar bir süre beklenmelidir.

Kapalı sinüs kaldırma tekniği

Hastanın kendi kemik seviyesi 4-5 mm’den fazla ise bu teknik uygulanır. Osteotom denilen aletle sinüs tabanı dikkatli bir şekilde kaldırılır. İhtiyaç duyulan hacim kazanılmış olur. Bu teknikle genellikle aynı seansta implant uygulaması yapılır.

Sinüs kaldırma işlemi sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Hekim tarafından yerleştirilen tampon 20 dk kadar ağızda kalmalıdır.
Çok sıcak ve sert yiyeceklerden uzak durulmalı, daha çok yumuşak, ılık ve sıvı içeriği fazla olan gıdalar tercih edilmelidir.
Sigara kullanımından kaçınılmalıdır.
Ağız hijyenine dikkat edilmelidir.
Hapşırmak gibi basınç oluşturabilecek davranışlardan kaçınılmalıdır. Hapşırırken ağız açık olmalıdır. Ağzı kapatmak basınç oluşturacağından bundan kaçınılmalıdır.
Reçete edilen ilaçlar talimatlar doğrultusunda düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Kemik grefti nedir?

Kemik grefti (kemik tozu) çeşitli kaynaklardan elde edilen partikül şeklinde materyallerdir. Bunlar insan kaynaklı (otojen), hayvan kaynaklı ya da sentetik olabilirler. Başarı oranı en yüksek olanı otojen greftlerdir. İşlem esnasında çene kemiğinden veya farklı bölgelerden elde edilen otojen greftler, kişinin kendisinden elde edildiğinden dolayı, çok daha hızlı bir iyileşme sağlanır.

Kemik grefti neden kullanılır?

Kemik yetersizliğine bağlı implant tedavisi yapılamadığında başvurulan bir yöntemdir. Çekim yapılan dişte enfeksiyon varlığından dolayı kemik kaybı yaşandıysa, herhangi bir sebepten yeterli miktarda ve yoğunlukta kemik yoksa, greft uygulaması yapılır. Sinüs kaldırma işlemlerinde, kist oluşumlarına bağlı kayıplarda, implantın yerleştirilmesi esnasında iyi bir kemik seviyesi oluşturmak adına uygulanır. Kemik greftleri içeriğindeki hücreler kemik yapımını ve yoğunluğunu tetikler. Buna kemik ogmentasyonu denir.

Blog Yazıları