Dijital Diş Hekimliği

Dijital diş hekimliği, geleneksel tedavilere yeni bir bakış açısı getirmiştir. Dijital teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, diş hekimliği alanındaki tedaviler daha konforlu hale gelmiştir. 3 Boyutlu tarayıcılar, kazıyıcılar ve son teknoloji bilgisayar yazılımları sayesinde tedaviler çok daha kısa sürede tamamlanabilmektedir. Dijital diş hekimliği hasta memnuniyetini her anlamda arttıran birçok avantaja sahiptir. Hem hasta hem hekim açısından oldukça konforludur. Dijital kameralar ile gülümseme tasarımı, ortodonti tedavileri, protez üretimleri, ölçü aşamaları gibi tedavi sürecinde önemli yer tutan aşamalar çok daha kısa sürede ve minimum hata payıyla tamamlanabilmektedir. Zaman, maliyet, konfor ve randevu sayısının azalması gibi durumlardan avantajlı olması sayesinde kullanım alanları giderek artmaktadır.

Günümüzde diş hekimleri, tedavi planlaması ve sürecinde 3 boyutlu tomografilerden destek almaktadır. Tomografiler, elde edilen verileri 3 boyutlu görüntüye çevirerek hastalıkların teşhisini ve tedavisini kolaylaştırır. Görüntülerin farklı açılardan izlenebilmesi ve hassas ölçümler yapılabilmesi, hekimin, ağız ve çene hakkında daha iyi ve detaylı bir görüş elde etmesine olanak tanımaktadır. Böylece etkili bir tedavi planlaması yapılmış olur.

Dental implantlar için doğru yerleşimi belirleyerek, tedaviyi kolaylaştırır. Kemik dokusu hakkında detaylı bilgi veren tomografiler, implant operasyonlarındaki başarıyı arttırır.

Çene kemiği içindeki gömülü 20 yaş dişlerinin kemikteki pozisyonunun belirlenmesi ve anatomik bölgelerle olan ilişkisinin üç boyutlu olarak değerlendirilmesi gereken durumlarda kullanılır.

Çenelerde görülen kistlerin ve diğer patolojilerin tedavi planlamasında da yardımcıdır ve kistlerin sınırları ayrıntılı olarak belirlenebilir.

Ortodontik problemleri teşhis etmek ve tedaviyi planlamak için kullanılır.

3 boyutlu tomografiler, implant tedavisinin gerek planlaması gerek uygulaması sırasında oldukça önemli bir yer tutar. Anatomik yapılara gelebilecek zararları azaltmak için olası her türlü önlemin alınmasını sağlar. Bu da tedavinin çok daha başarılı ve konforlu geçmesini kolaylaştırır.

Diş hekimliğinde kullanılan tomografi cihazları, tıp alanında kullanılan cihazlara göre çok daha az oranda radyasyon ile görüntüleme gerçekleştirmektedir. Ayrıca taranan bölgenin küçük olması sebebiyle, alınan radyasyon dozu da azalır.

Cad Cam, bilgisayar destekli tasarım ve üretimi kapsayan bir teknolojidir. Günümüz diş hekimliğinde birçok alanda kullanılmaktadır. Dijital ortamda yapılan ölçümlerle tedavi süresini kısaltması ve hata oranını azaltması sayesinde, kullanım alanları artmaktadır.

Protetik tedaviler (kron, köprü, lamina, implant üstü protezler vs)

İnley, onlay olarak adlandırılan porselen diş dolguları

Ortodontik tedaviler

Dijital gülümseme tasarımı

Tedavi çok daha kısa sürede tamamlanır.

Hata payı düşüktür. Dijital platformda yapılan ölçüm ve tasarımlar tedavi sürecinin konforlu olmasını sağlar.

Bulantı refleksine yol açan macun kıvamında maddeler yerine, ağız içi kamera ile ölçü alınır.

Kısa süreli ve az sayıda randevularla işlem tamamlanır.

Uygun endikasyonu olan hastalarda tel, braket kullanımına gerek kalmadan ağız içi tarama sonrası, kısa zamanda üretilen şeffaf plaklar ile ortodontik tedaviye başlanabilir.

3 boyutlu ağız içi tarama ile üretilen cerrahi rehber plaklar sayesinde, implantların nereye, nasıl yerleştirileceği planlanabilir ve böylece hata riskini en aza indiren cerrahi operasyonlar yapılabilmektedir.

Blog Yazıları